Belize Food travel

Cost of Living

One of the questions I always have when we ponder a move to a new locale is how much does it cost to live there. Travel expenses and even accommodation aside, what is it going to cost me day to day to exist there. With that in mind here is a little primer and what we are finding the cost of living to be in and around San Pedro on Ambergris Caye. For convenience I have converted the costs into American dollars. This is simple to do here as the Belizian dollar is tied directly to the the US dollar at 2 to 1.

Transportation around the island is fairly basic. In town you can walk pretty well anywhere. If you are just outside of town some form of transportation does make your life a lot easier. There are an abundance of taxis around, but to take them over the toll bridge to the north we found they are not really a viable long term option. Golf carts rent for about $500US a week, not sure if you can get a better deal if you rent for longer. Gas costs $5.60US a gallon and luckily golf carts don’t burn that much fuel. I would strongly recommend bikes. We rented for a week from Maya House (about 1.5km north of the bridge) for $40US a week. We enjoyed them so much we went and bought our own. For a bike with the cheap basket (which does start rusting through in about a week) we paid $140US per bike. With the salt air everything starts rusting immediately.

Proud owners. Make sure you buy a lock to.
Proud owners. Make sure you buy a lock to.

Also, if you are tall beware the largest frame you can get is a 26inch frame. So don’t expect a proper fit to the bike. Even with the seat and handle bars fully extended I still feel like I am riding a kids bike. But I do love them. So easy and quick to get around with.

The cost of food is fairly consistent. But if you want the best deal you will need to do some shopping around. Our favourite food store is Richie’s Supermarket by the traffic circle in San Pedro. Locally owned and operated. The staff have always been very pleasant and super helpful when you have questions about what you may be looking for.

Great local supermarket
Outstanding customer service

As I have mentioned in an earlier post, we prefer to get our fresh fruit and veg from the street vendors. But for some staples the stores are simply better. If you are not up to the adventure of drinking the tap water (I am having no problems with it) you can get water by the gallon for $1.50US or $2.50US for 5 gallons if you get the big jugs. (there is a $10US deposit on the bottle). Some of the food and prices I have included below. If you have any questions please feel free to ask. If I can answer them I will be happy to.

$2.90US is the best price we have found.
$2.90US is the best price we have found.
Very good jelly for $3.65US. If you buy Marie Sharp products in the tourist shops you pay a premium, so pick up your hot sauces in the groceries stores.
Very good jelly for $3.65US. If you buy Marie Sharp products in the tourist shops you pay a premium, so pick up your hot sauces in the groceries stores.
$4.30US for 1kg of yogurt.
$4.30US for 1kg of yogurt.
This is the cheapest brand we found so far. Varies from $7.82US to $10.50US, so shop around. Other varieties start at around $11.50US.
This is the cheapest brand we found so far. Varies from $7.82US to $10.50US, so shop around. Other varieties start at around $11.50US.
$3.05US for a pound. We have found it varies about .50cents either way. Always check to make sure the packaging has not split open.
$3.05US for a pound for ground beef. We have found it varies about .50cents either way. Always check to make sure the packaging has not split open.
Around $3.20US for either of the local brand of chips. I like both kinds. They are a bit coarser than what I was used to but I quite like them.
Around $3.20US for either of the local brand of chips. I like both kinds. They are a bit coarser than what I was used to but I quite like them.
This is the best price we have found for canned veg, at $1.10US for 432g. Have seen it as high as $1.80US. Remember to check the expiry dates.
This is the best price we have found for canned veg, at $1.10US for 432g. Have seen it as high as $1.80US. Remember to check the expiry dates.
You pay a premium for brand names ($2.50US for 96g), but they are available. Make sure you inspect the box for damage or you may end up with a box of crumbs.
How do you go wrong at .50US for 106g of crackers. I found them more than acceptable.
Canned tomato paste was around $1.35 a tin. We found this squeeze pouch for .95US. Less than what is in the tin but for recipes we only need a tablespoon or so.
Canned tomato paste was around $1.35 a tin. We found this squeeze pouch for .95US. Less than what is in the tin but for recipes we only need a tablespoon or so.
We had to ask where to find it. Never seen it in a tube before. 1lb for $1.25US.
We had to ask where to find the shortening. Never seen it in a tube before. 1lb for $1.25US.
White rice can be bought for about .70cents US  for 2 lbs. They break the large bags down into 1, 2, and 5lb baggies.
White rice can be bought for about .70cents US for 2 lbs. They break the large bags down into 1, 2, and 5lb baggies.
.25US for the four habanero peppers. Not a bad deal.

 

 

Welcome to our travel blog. Have you ever wondered what it would be like to say, "I'm out of here?" Well we did, and in 2013 we made it a reality. We sold or gave away all of our possessions other than what fit in our luggage and we set off on an endless adventure. Part of our goal is to share our experiences with others and hopefully provide some information, motivation, or just a moments escape. The general idea was to look for a place that would be ideal to settle down in. However in the meantime it is about experiencing life in different countries amongst different cultures and learning how to understand and appreciate each other. A large part of our time is spent housesitting which provides an excellent opportunity to experience more of the "normal" neighbourhoods as opposed to the tourist locales. Though we make sure to enjoy those as well. So through plenty of photographs and a running commentary come and share with us our life on the road.

0 comments on “Cost of Living

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: